Katana, Wakizashi
Meč byl pro samuraje božský symbol, zbraň i odznak cti, který hovořil o jejich šlechtických předcích. Stal se jeho duší, která mu byla nezcizitelně zaručena tradicí. Meč byl vyráběn specializovaným řemeslníkem a stejně oceňovanými byli i leštiči mečů. Rukojeť byla většinou potažena rejnočí nebo žraločí kůží a omotána koženou stuhou. Pro používání a udržování meče existovala přísná etiketa. Pravidla použití meče byla velmi obsáhlá a složitá.
Yumi - luk
Jeho velikost přesahovala 2 metry,  tradičně se zhotovoval z bambusového dřeva, prostor pro uchopení byl opleten kůží, tětiva byla vyrobena z hedvábí a borovicové pryskyřice. Jeho nesouměrný tvar zakřivení vrchní a dolní části umožňovalo střelbu při jízdě na koni. Držadlo pro ruku bylo asi v jedné/třetině vzdálenosti od dolního konce luku. Do 50 m byla jeho střelba velice přesná, ale jeho dostřel byl však až 100 m, to se využívalo při střelbě zápalných a signalizačních šípů (Ya),. Tento luk byl velmi váženy mezi válečníky a byl používán až do nástupu střelného prachu v 16. st. Střelba z koňského hřbetu (Yabusane) se stala součástí Shinto obřadu. (Dlouhý luk se nazýval Daikyu a krátký Hankyu.)
Šuriken
Šuriken at už jakéhokoli tvaru se obvykle držely ve svazcích obsahujících pět smrtelných projektilů,které se v rychlé kadenci daly házet z jakéhokoliv postoje,v každém osvětlení a na různé vzdálenosti.způsoby,jakým se šuriken házely, byly systemizovány do plnoprávného samostatného bojového umění (šurikendžucu).šuriken mohl být také vykován do tvaru hvězdice s řadou ostrých špicí vybíhajících z jejího středu.Tyto hvězdice,které byly také zvány šaken, se obvykle házely rukou s pohybem zápěstí,který jim dal v jejich pohybu rotaci kolem jejich středu-protivníkem byly často zpozorovány, až když bylo pozdě.
Naginata, Nagamaki - kopí se zahnutým ostřím
Toto kopí vychází z čínské halapartny. Tyčovitá zbraň složená s dřevěného kopí zakončeného zakřivenou čepelí, dlouhou 2-3 shaku podobné širokému meči. Jeho délka byla volena dle výšky bojovníka v rozmezí 1,8 m - 2,4 m. Také mývala záštitu (tsuba) před ostřím.Tato zbraň byla velice rozšířena mezi ženami, v bitvách se svým dosahem především používala k vytvoření potřebného prostoru kolem válečníka.
Yari - rovné kopí
Rovné dřevěné kopí zakončené rovnou čepelí do tvaru špice, čepel byla dlouhá od desítek cm až do 1 m. Jeho celková délka se pohybovala od 1,2 m do 6 m, ty nejdelší se nazývaly omi no yari a byly používány pěšími vojsky (ashigaru) především proti jízdě. Samurajové kteří zastávali funkci strážců pořádku používali kratší verze teyari (ruční kopí).
Bo, Jo - bojová hůl
Rovná bojová hůl vyrobená nejčastěji z bambusového dřeva, hůl Bo je dlouhá 6 shaku (1,8m), hůl Jo je o něco kratší, asi 1,2 m. Tato zbraň byla používána jíž v období Heian a to především mnichy, kteří jí používaly při chůzi i na obranu při putování.
Jutte - obranná tyč
Jutte používali samurajové kteří zastávali funkci strážců pořádku a feudální policie (Okappiki), sloužila jim pro zachytávání čepele meče útočníka.
Tessen - železný vějíř
Byl vyráběn ze železa a osmi bambusovími příčkami, byl buď pevný nebo skládací. V období Edo byl používán jako tajná sebeobranná zbraň, jelikož vzhledem vypadal jako normální vějíř který byl součástí oděvu.
Nunčaku
Nunčaku jsou dva dřevěné špalky spojené řemínkem,spletenýmí žíněmi nebo řetězem.jeho praskavé víření může rušit úsporné soustředěné bojovníka s mečem, jeho dřevěné špalky mohou protivníka zasáhnout a ucinit neschopným dalšího boje, ohebnéspojení dřevěných částí může být použito k vlečení protivníka nebo škrcení.
Džitte
Tato zbraň má obvykle železnou nosnou tyč s dlouhou rukojetí a na spoji rukojeti s touto tyčí jsou dva vidlicovité výčnělky směřující dopředu. Některé jsou opatřeny záštitou-cuba. Nosila se zavěšena u pasu nebo i v pochvě zastrčené za pasem. Pravděpodobně vznikla na souostroví Rjúkjú, kde dostala název sai, je známo že obyvatelstvo těchto ostrovů bylo podrobeno krutým zákonům japonských okupantů. Konfiskací všech zbraní byli vůči okupantům bezbanní.Proto začali místní lidé používat jakékoli nástroje,jež měli k dispozici nebo si je dokázali vymyslet a sestrojit, sai se ukázalo tak účiným prostředkem,že ho sami japonští vojáci importovali do Japonska. Slouží zejména k zachycování a odrážení útoku mečem a následný protiútok na nekryté časti těla protivníka. V některých případech se používala i k vrhání. Byla používána hlavně příslušníky policejních jednotek ve feudálním období.
Tonfa
Je to dřevěný hranol s držadlem umístěným na jednom konci hranolu kolmo na jeho délku.Když je s ním točeno a krouženo velkou rychlostí,může tento zdánlivě neškodný nástroj zarazit nebo odklonit úder a poté ho okázale vrátit.
Vadžra
Zdánlivě neškodný doplněk osobního oblečení ,který však mohl být využit mnichy a kněžími jako účiná bojová zbran pro boj zblízka.Sanskrtcký symbol buddhistické náboženské tradice, v tibetském jazyku zvanou dordže a japonsky tokko,a jež měla symbolizovat blesk.Na obou koncích je zakončena ostrými bodci,Užívala se také jako držadlo u obřadních mečů a později se stala součástí buddistického obřadního náčiní.byla odlita z bronzu nebo ze železa a dala se použít k odražení úderu ostré zbraně,poškodit ji,nebo k zasažení úderů na protivníkovy vitální orgány,s aplikací technik a strategických postupů kendžucu nebo tessendžucu.
© 2008 turistický oddíl TOMPAS VLCI Technické řešení a design pb & tom